Krakowskie Przedmieście w Warszawie za sprawą Przedstawicieli Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, 3 maja 2021 roku zmieniło się w Czarną Procesję. Przedsiębiorcy, którzy zostali pominięci i wykluczeni z tzw. tarczy antykryzysowej postanowili ujawnić prawdę i przekazać Memoriał dla Prezydenta Andrzeja Dudy.
Rząd RP zamknął działalności gospodarcze Polskich Przedsiębiorców pod pretekstem pandemii. Premier Mateusz Morawiecki i Wicepremier Jarosław Gowin zamykając firmy polskich przedsiębiorców obiecali publicznie, że żaden przedsiębiorca nie zostanie bez pomocy, że otrzyma rekompensatę utraconych zysków. Dziś przedsiębiorcy, którzy zostali pominięcie i wykluczeni z pomocy rządu RP, otwierając swoje działalności spotykają się z pacyfikacją przez zmotoryzowane oddziały policji.
- Wolność jest ograniczana, własność jest nam odbierana, bezpieczeństwa nie mamy, a praworządność chyba wszyscy widzimy w jakich jest tarapatach. Chcemy obudzić świadomość, że to przedsiębiorcy polscy potrzebują i będą walczyć o swoje prawa, dlatego że bez nich nie będzie ani podatków, ani budżetu, ani silnego państwa - mówił Dariusz Grabowski, jeden z uczestników Czarnej Procesji.
W rękach uczestników Czarnej Procesji były trzymane czarne transparenty, każdy z innym miastem. Przedsiębiorcy przedstawili swoje postulaty dotyczące sprzeciwu wobec obostrzeń i ograniczeń w funkcjonowaniu gospodarki, oto niektóre z nich:
- Żądamy przywrócenia do życia mocą ustawy Powszechnego Samorządu Gospodarczego (PSG) – instytucji zrzeszającej i wyrażającej interesy wszystkich polskich przedsiębiorców.
- Żądamy nadania PSG uprawnień negocjowania wysokości podatków, obciążeń i obowiązków nakładanych na firmy, przepisów i zasad zatrudniania, obrony przed nieuczciwą konkurencją, zrównania w przywilejach i ulgach z kapitałem zagranicznym.
- Żądamy nadania PSG uprawnień prowadzenia szkolnictwa zawodowego oraz nauki doskonalenia zawodowego.
- Żądamy nadania PSG uprawnień do sądownictwa gospodarczego, arbitrażowego oraz przygotowania i weryfikowania ekspertów i rzeczoznawców sądowych.
- Żądamy nadania PSG i samorządom terytorialnym kompetencji oraz stosownych funduszy umożliwiających formowanie i realizowanie lokalnych strategii rozwoju gospodarczego i społecznego.
- Od powołania PSG rozpoczynamy naprawę ustroju państwa.
fot. kadr z nagrania youtube Stanisław Dominiak
- Chcemy brać udział aktywny, my mikro, mali i średni przedsiębiorcy polscy w stanowieniu prawa, które nas dotyczy, memoriał ten prezydent, premier, marszałek Grodzki i marszałek Witek otrzymają jutro na swoje adresy - zaznaczał Jacek Czauderna, prezes IGGP.
Nazwa czarna procesja to odwołanie do historycznego wydarzenia. Manifestację w 1789 roku zorganizował ówczesny prezydent Warszawy Jan Dekert. Wraz z delegacjami większości miast królewskich Rzeczpospolitej Obojga Narodów próbował wywrzeć presję na obradujący wtedy Sejm (nazwany potem Sejmem Czteroletnim lub Wielkim, którego efektem było uchwalenie Konstytucji 3 maja), by uzyskać szersze prawa dla stanu mieszczańskiego.
źródło: www.pominieci.pl, www.iggp.pl
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.