Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
25.04.2024
czwartek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Informacje biznesowe
Jak urządzić piwnicę na wino?


Piwnica na wino nie musi służyć wyłącznie do jego przechowywania, chociaż jest to bardzo istotna funkcja. Można tu urządzić również miejsce do degustacji. W miejscach komercyjnych w piwnicy z winem może mieścić się również lokal, w którym serwowany jest trunek. Jakie elementy stanowią więc pożądane wyposażenie?

Jak powiedzieliśmy, przechowywanie butelek jest szczególnie ważne. Odpowiednie ich ułożenie ma wpływ na jakość i trwałość wina. Jeśli jednak kolekcja jest duża, wówczas warto tak zorganizować składowanie, aby łatwo móc znaleźć odpowiedni rocznik czy gatunek. I jeszcze jedno: butelki muszą być tak umieszczone, aby żadna się nie stłukła. W przypadku wartościowej kolekcji byłaby to nie tylko niepowetowana strata dla podniebienia, ale również spory - niekiedy - koszt.
 
Do leżakowania
 
W piwnicach powszechnie wykorzystuje się regały metalowe lub drewniane. Mogą one być wyposażane w szuflady lub skrzynki mieszczące po kilka butelek. Dostępne są także specjalistyczne regały, które mogą mieć półki lub szuflady zapewniające swobodny przepływ powietrza.
 
 
Wygodnym rozwiązaniem są regały modułowe, składające się z rodzaju kasetonów na kilka lub kilkanaście butelek. Łatwo je zestawić w regał o potrzebnej długości lub wysokości. Praktyczne są regały modułowe z konglomeratu drewna z tworzywem, nie tylko z powodu niewielkiej wagi elementów, ale też ze względu na łatwość utrzymania w czystości.
 
Spotyka się również półki murowane z cegieł zwykłych lub klinkierowych, bądź z tzw. sztucznego kamienia, czyli np. konglomeratu naturalnego kamienia z białym cementem.
 
Regały przydają się nie tylko w piwnicach, piwniczkach i winiarniach, ale też w sklepach, butikach winiarskich, domach jednorodzinnych i rezydencjach.
 
W kolejności zużycia

 
Przechowywanie butelek z winem jest najważniejsze, dlatego poświęcamy mu najwięcej uwagi. Oprócz bowiem właściwej i wygodnej organizacji miejsca, w którym przechowujemy wino, należy sensownie rozplanować rozmieszczenie samych butelek.
 
Poszczególne wina warto tak ułożyć, aby uniknąć przekładania ich z miejsca na miejsce, a także po to, by niepotrzebnie nie ruszać tych, które wymagają długiego leżakowania. Takie wina powinny znaleźć się w miejscu najbardziej odległym.
 
 
Najprostsze wydaje się takie ustawienie regałów, aby najbliżej wejścia znalazły się wina, które planujemy zużyć w przeciągu np. pół roku, zaś im głębiej, tym dłuższy czas przechowywania. Pamiętajmy przy tym, że szczególnie wina długo dojrzewające powinny mieć zapewnione jak najlepsze warunki, zarówno jeśli chodzi o wilgotność, jak i temperaturę powietrza, powinny też mieć bardzo ograniczony dostęp światła. W odległych zakamarkach mogą znaleźć miejsce klasowe wina słodkie, które najczęściej znakomicie znoszą wieloletnie przechowywanie. Możemy umieścić tu również wina czerwone, mogące dojrzewać nawet do 30 lat. Wina białe układajmy bliżej wejścia do piwnicy, gdyż dojrzewają znacznie gorzej i po prostu mogą się zepsuć.
 
Do szybkiego wypicia
 
Niewielką liczbę butelek przeznaczonych do dość szybkiego spożycia można przechowywać na ażurowych stojakach, nazywanych też etażerkami. Stojaki mogą mieć rożny kształt i wielkość, przy czym zawsze powinny być stawiane na równym i twardym podłożu. Mogą być wykonane z metalu, drewna lub połączenia tych materiałów. Najważniejsze, aby ich kształt uniemożliwił spadnięcie którejś z butelek. Dlatego też często stojaki metalowe mają tak wyprofilowane podpórki, aby każda butelka spoczywała w oddzielnym zagłębieniu.
 
Butelki należy przechowywać na leżąco, tak aby w szyjce cały czas znajdował się płyn. Zabezpiecza to korek przed wyschnięciem i zapewnia szczelność butelki. 
 
Wreszcie kilka, można powiedzieć: podręcznych butelek możemy pozostawić na stojaku – stałym lub obrotowym. Te zaś bywają najczęściej z drewna, ale można również kupić stojaki tworzywa o nowoczesnych kształtach.
 
 
Spróbuj zanim kupisz
 
W piwnicy nastawionej na działalność handlową sprzedaż wina zazwyczaj poprzedza degustacja. W tym celu potrzebny jest stolik. Nie musi być duży – zależy to od tego, ile osób planujemy jednorazowo ugościć. Na stoliku muszą zmieścić się kieliszki oraz dzbanek do zlewania niedopitego wina. Jakiekolwiek miejsca do siedzenia nie są konieczne, bowiem degustuje się często na stojąco. Jeśli chcemy, aby było wygodniej, można ustawić wysokie stołki lub krzesła barowe.
 
W prywatnych obiektach w piwniczce można urządzić przytulne miejsce, w którym będzie można napić się wina z przyjaciółmi. Wówczas stół powinien być większy, gdyż najczęściej degustacja wiąże się z konsumpcją. Warto też zadbać o wygodne miejsce do siedzenia. Możemy więc postawić narożną ławę, stylowe ławki, krzesła, a nawet wygodne fotele i niski stolik.
 
Woda i wino
 
W piwniczce na wino powieśmy termometr i higrometr szczególnie wtedy, gdy nie instalujemy urządzeń klimatyzacyjnych, które automatycznie utrzymują temperaturę i wilgotność powietrza na stałym poziomie.
 
W piwnicy służącej nie tylko do przechowywania butelek, ale też do degustacji musimy mieć, oczywiście, kieliszki - odpowiednie do gatunków win z naszej kolekcji. Warto też mieć zainstalować niewielki zlewozmywak i kran z bieżącą wodą, która jest niezbędna do wypłukania kieliszków.

Fondis Polska Sp z o.o.
22 Lipca 62
32-540 Trzebinia
tel.: 32 72 00 997
biuro@dlawina.pl
www.dlawina.pl

 

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.



 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000