Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Rational
Robot - Coupe
LabelFresh
iPOS
Chef Mate
Grill Kamado
expondo
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Informacje biznesowe
Konsultacje ws. wniosku o włączenie kwalifikacji rynkowej Dobieranie i podawanie wina


Departament Rynku Pracy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza do udziału w konsultacjach dotyczących włączenia kwalifikacji rynkowej Dobieranie i podawanie wina do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK).
 
Poniżej przedstawiamy informacje nt. funkcjonowania systemu nadawania kwalifikacji i obowiązków instytucji uczestniczących w tym systemie – mamy nadzieję, że będą one przydatne przy wyrażeniu opinii na temat omawianej kwalifikacji.
 
Zintegrowany System Kwalifikacji obowiązuje w Polsce od 2016 r. Założeniem ZSK jest zintegrowanie wszystkich kwalifikacji uzyskanych w edukacji formalnej i pozaformalnej, zapewnienie jakości nadawanych kwalifikacji, umożliwienie potwierdzenia kompetencji nabytych poza systemem oświaty i szkolnictwem wyższym, a także ułatwienie dostępu do informacji o kwalifikacjach możliwych do uzyskania na terenie Polski.
 
Poza kwalifikacjami nadawanymi w systemach oświaty i szkolnictwa wyższego (kwalifikacje pełne), istnieje możliwość ich nadawania przez stowarzyszenia, organizacje branżowe, instytucje i firmy szkoleniowe po ukończeniu kursów i szkoleń (kwalifikacje rynkowe). Kwalifikacje te mogą być włączone do ZSK, jeśli spełniają określone w ustawie wymogi w zakresie standardów jakości, m. in. dotyczące efektów uczenia się i sposobów walidacji.
 
Kwalifikacje rynkowe podlegają zgłoszeniu do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji poprzez stronę internetową: rejestr.kwalifikacje.gov.pl. Wniosek złożyć mogą podmioty prowadzące działalność w obszarze gospodarki, rynku pracy, edukacji lub szkoleń, np. przedstawiciele branż, organizacje społeczne lub zawodowe, firmy szkoleniowe, zrzeszenia pracodawców, organizacje pozarządowe.
 
Każdy wniosek musi zawierać m. in. dokładne omówienie:
 
• efektów uczenia się (wiedza, umiejętności oraz kompetencje społeczne) niezbędnych dla kwalifikacji,
• wymagań dotyczących ich potwierdzania,
• wymagań dla podmiotów, które chciały uzyskać status instytucji certyfikujących.
 
Należy w nim również zaproponować poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK), który odzwierciedla zakres i stopień złożoności kompetencji i informuje m. in. o przygotowaniu osoby posiadającej daną kwalifikację do samodzielnego wykonywania określonych zadań, ponoszenia odpowiedzialności za jakość i skutki podejmowanych działań. Wniosek poprawny pod względem formalnym trafia do oceny ministra właściwego dla kwalifikacji.
 
Włączanie kwalifikacji rynkowych do ZSK ma na celu podniesienie jakości świadczonych usług oraz ułatwienia dla usługodawców i usługobiorców poprzez umożliwienie korzystania z systemu certyfikowania potwierdzającego posiadanie wystandaryzowanego dla danej dziedziny zestawu wiedzy i umiejętności. Certyfikacja jest w pełni dobrowolna i nie powinna być utożsamiana z regulacją danej działalności.
 
Jeden z wniosków skierowanych do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii dotyczy kwalifikacji rynkowej „Dobieranie i podawanie wina”. Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z załączonym wnioskiem i wyrażenie opinii nt. społeczno-gospodarczej potrzeby włączenia tej kwalifikacji do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Z uwagi na to, że ZSK jest nowym systemem, chcielibyśmy szczególnie zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

1. Przed przystąpieniem do wyrażenia opinii zachęcamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi na stronach: www.kwalifikacje.gov.pl oraz www.kwalifikacje.edu.pl, co ułatwi zrozumienie stosowanych pojęć i definicji.

2. Zgodnie z ustawą o ZSK, „Instytucja certyfikująca” to podmiot, który uzyskał uprawnienia do certyfikowania, czyli nadawania określonych kwalifikacji włączonych do ZSK. Podmiot taki musi spełnić szereg wymogów określonych m.in. w art. 41 i 42 rozdziału 4 ww. ustawy, a także wywiązać się ze zobowiązań w niej wskazanych.
 
Należy podkreślić, że instytucji certyfikujących dla każdej odrębnej kwalifikacji może być więcej niż jedna. Informacja o możliwości składania wniosków o nadanie uprawnień do certyfikowania danej kwalifikacji rynkowej zostaje podana przez ministra właściwego na portalu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji niezwłocznie po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski” obwieszczenia o włączeniu kwalifikacji rynkowej do ZSK.
 
3. Walidacja oznacza sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o nadanie określonej kwalifikacji, niezależnie od sposobu uczenia się tej osoby, osiągnęła wyodrębnioną część lub całość efektów uczenia się wymaganych dla tej kwalifikacji. Jest to proces wieloetapowy i dla zapewnienia jego wiarygodności konieczne jest określenie jasnych kryteriów weryfikacji. Z tego też powodu, w przypadku uwag w tym zakresie, bardzo prosimy o konkretne sugestie.
 
4. Przy opiniowaniu proszę mieć również na uwadze to, że ujęty w opisie kwalifikacji „orientacyjny koszt uzyskania dokumentu potwierdzającego otrzymanie danej kwalifikacji” ma jedynie charakter informacyjny dla ministra właściwego i służy do orientacyjnej oceny kosztochłonności uzyskania kwalifikacji. Informacja ta nie będzie zamieszczana w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji, a instytucje certyfikujące określić mogą własną cenę za przeprowadzenie walidacji i wydanie dokumentu.

Stanowisko należy przedstawić w załączonej tabeli odnosząc się do wskazanych w niej zagadnień i odpowiadając na dodatkowe pytania. Mamy nadzieję, że zechcą Państwo poświęcić czas na sformułowanie uwag. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia niniejszego wniosku, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przeprowadzi procedurę włączenia przedmiotowej kwalifikacji do ZSK.
 
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz.U. z 2020 r. poz. 226 ze zm.).
 
Zgłoszenia należy przesyłać do IGGP na adres: biuro@iggp.pl do 23 lutego.
 
Dokumenty do pobrania:

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione. Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Robvita Robot - Coupe Rational Smoker LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Gastromix Heinz Polska Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast Belfood HAGEA
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000