Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
Chef Mate
Grill Kamado
expondo
TECNOINOX
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Hello Coffee
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Informacje biznesowe
Piszemy Wnioski do Urzędów Skarbowych o przesunięcie terminu wprowadzenia kasy on-line na 2021 rok


Jak informuje Ministerstwo Finansów - Termin na zakup kas online dla branży gastronomicznej i restauracyjnej mija 1 stycznia 2021 r. Do końca 2020 r. przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji, mogą wnioskować o przedłużenie terminu na ich zakup. Indywidualne decyzje w takiej sytuacji będą podejmować urzędy skarbowe.

Zgodnie z ustawą VAT przedsiębiorcy z branży gastronomicznej mają obowiązek zakupienia kas online. Z powodu pandemii koronawirusa, która odcisnęła skutki na całej gospodarce, ale szczególnie dotknęła m.in. branżę gastronomiczną, pierwotnie planowany termin ich zakupu był na 30 czerwca 2020 r., został wydłużony do 1 stycznia 2021 r.

Do Sejmu dnia 9 grudnia 2020 roku wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Zakłada on opóźnienie terminu obowiązkowej wymiany kasy rejestrującej na kasę online aż do końca 2021 roku. Dodatkowo, Zarząd Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej przygotował razem z Członkami Sztabu Kryzysowego Gastronomii Polskiej, petycję skierowaną do Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Wicepremiera Jarosława Gowina, ale przede wszystkim Ministra Finansów - Tadeusza Kościńskiego. Petycja ta zakłada przedłużenie terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii do świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo.
 

Poniżej fragment treści petycji Zarządu IGGP - W związku z obostrzeniami epidemiologicznymi, które nastąpiły w październiku a trwają w listopadzie i grudniu tego roku, a również są planowane na początku 2021 r. większość lokali gastronomicznych jest zamkniętych, a wiele ma ograniczoną działalność. W takiej sytuacji wymiana kas fiskalnych na kasy on line jest dla tych obiektów bardzo trudna, a czasem wręcz niemożliwa, zarówno ze względów finansowych (brak przychodów) jak i logistycznych - problem z dostępem serwisantów do zamkniętych lokali. Zwracamy się z prośbą by terminy wskazane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. (Dz. U. 2020 r. poz. 1059) przesunąć do dnia 31 grudnia 2021 r. lub przynajmniej o kolejne 6 miesięcy tj. do dnia 30 czerwca 2021 r. –  jak dla świadczenia usług: fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych, czy związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Mając jednak na względzie przedłużające się obostrzenia, Minister Finansów, Tadeusz Kościński zapowiedział, że choć termin wciąż obowiązuje, to ci przedsiębiorcy, których sytuacja jest szczególnie trudna, mogą wnioskować o indywidualne rozstrzygnięcia w tej sprawie.

O odroczenie zakupu kasy należy wystąpić z uzasadnionym wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego. We wniosku, który należy złożyć do końca roku, konieczne jest wskazanie terminu, w którym nastąpi zakup kasy.

Na podstawie art. 48 § 1 Ordynacji podatkowej organ podatkowy może, na wniosek podatnika, odraczać terminy przewidziane w przepisach podatkowych, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Decyzja urzędu skarbowego wydawana w tym zakresie ma charakter uznaniowy i opiera się na analizie indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Zgodnie z art. 139 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej urząd skarbowy załatwia taką sprawę najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia rozpoczęcia postępowania.
 
Treść Petycji można znaleźć na stronie IGGP: -> https://iggp.pl/files/2020-12-15-petycja-kasy-fiskalne.pdf
 
źródło: PAP, www.iggp.pl, www.gov.pl
 

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej
05-500  Piaseczno
ul. Puławska 38

KRS: 0000851744
NIP: 1231472372
Regon: 386628618

tel. 794 500 301
e-mail: sekretarz@iggp.pl
www.iggp.pl

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione. Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Robot - Coupe Rational Robvita Smoker LabelFresh Cukiernia M&K Debic Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Gastromix Heinz Polska Matlix Elmak Naczynia Polska Baziółka Gros Frogut Alumast HAGEA Kocham Wodę Metro-Catering-System Internorga
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000