Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
25.04.2024
czwartek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Informacje biznesowe
Poznaj koszty inwestycji lokalu gastronomicznego - już teraz!


Decyzja o wyborze lokalu na obiekt gastronomiczny jest obarczona dużym ryzykiem. Nie każdy lokal spełnia  określone przepisami wymagania techniczne, o czym zwykle dowiadujemy się dopiero po wykonaniu projektu technologii. Wtedy okazuje się, że inwestycja przekroczyła nasze oczekiwania.

Kierując się tym przesłaniem, w oparciu o dane z wykonanych 400 projektów obiektów gastronomicznych www.gastro-projekt.pl powstał PORTAL www.gastro-ekspert.pl.

Jest to APLIKACJA EKSPERCKA*, która stanowi odpowiedź na dzisiejsze potrzeby rynku – z punktu widzenia  procesu podejmowania decyzji przy otwieraniu / projektowaniu obiektu gastronomicznego, lub jego modernizacji. Jest skierowana do inwestorów oraz architektów i stanowi źródło danych do analizy finansowej inwestycji oraz parametrów technicznych potrzebnych do projektowania.

Każdy lokal gastronomiczny powstaje w oparciu o projekt technologiczny, który powinien dać nam odpowiedź na podstawowe pytanie:

Czy nasza inwestycja będzie stanowiła źródło naszego dochodu, jak szybko zwróci się nam zainwestowany kapitał?

Do tej pory, aby uzyskać odpowiedź byliśmy zmuszeni zlecić projekt technologii, z którego wynikały następująca dane (zakres projektu technologicznego obiektu gastronomicznego):

  • dobór wyposażenia technologicznego + koszt wyposażenia technologicznego
  • liczba miejsc konsumenckich
  • liczba produkowanych posiłków
  • rodzaj pomieszczeń: magazynowych, produkcyjnych, socjalnych, konsumenckich
  • zapotrzebowanie na media: woda ciepła i zimna, ścieki w tym tłuszcz, energia elektryczna, gaz

Aplikacja GASTRO-EKSPERT daje nam odpowiedź natychmiast  na wyżej postawione zagadnienia.
Punktem wyjścia do podjęcia decyzji jest powierzchnia lokalu. W zależności od tej informacji proces decyzyjny idzie w kierunku rodzaju zakładu gastronomicznego:
Kawiarnia?
Bar Szybkiej Obsługi czyli Fast-Food?
Restauracja?
Kantyna / Stołówka?
 
Aplikacja określa zakres powierzchni – właściwej dla danego lokalu gastronomicznego:

  • Kawiarnia od 40 do 100 m2
  • Bar Fast-Food od 40 do 140 m2
  • Restauracja od 150 do 310 m2
  • Kantyna od 200 do 710 m2

a także rodzaj pomieszczeń właściwych dla danego lokalu gastronomicznego.
 
Przyporządkowanie określonych zakresów powierzchni oraz ich rodzaj otrzymano z doświadczenia w realizacji takich obiektów (baza danych 400 projektów technologii wykonana przez biuro www.Gastro-Projekt.pl) oraz zależności, że wraz ze wzrostem powierzchni zwiększa się ilość i rodzaj (wydajność) wyposażenia technologicznego – a tym samym asortyment wydawanych posiłków.

Np. wraz ze wzrostem powierzchni w kawiarni powstaje możliwość wypieku pieczywa mrożonego na miejscu. Wraz ze wzrostem powierzchni w Barze Fast-Food powstaje możliwość wypieku pizzy, niezależnie od podstawowego asortymentu: frytek, hamburgerów, zapiekanek, gyros. Dla kantyny zwiększa się wydajność i liczba / rodzaj maszyn do mycia naczyń, pieców konwekcyjno-parowych, długość linii ekspedycyjnej wraz z rodzajem samoobsługowych bufetów zimnych i gorących.

Powierzchnia lokalu zobowiązuje do produkcji określonego asortymentu potraw – co zostało tu uwzględnione. Ponadto aplikacja ekspercka określa liczbę miejsc konsumenckich, a także liczbę produkowanych posiłków w zależności od wybranego rodzaju lokalu gastronomicznego. Dane te są istotnym parametrem do określenia rentowności lokalu gastronomicznego. Definicje określające rodzaj danego lokalu podano w podręczniku pt. Projektowanie technologiczne obiektów gastronomicznych zamieszczonego na stronie biura www.gastro-projekt.pl
 

Nie bez znaczenia są obecne koszty eksploatacyjne związane z zużyciem energii elektrycznej, gazu, wody zimnej i ciepłej. Aplikacja podaje zapotrzebowanie na media opcjonalnie dla urządzeń elektrycznych lub gazowych. Przed podjęciem decyzji o lokalu musimy sprawdzić czy proponowany przez dewelopera obiekt spełnia nasze oczekiwania, jeśli chodzi o przydział mocy czy gazu, wody, ścieków oraz tłuszczu. Zawartość tłuszczu w ściekach określa nam wielkość separatora tłuszczu, który jest konieczny dla większości obiektów gastronomicznych. Parametry te zostały opracowane na podstawie wzorów / danych z jakich korzystają projektanci technologii przy opracowywaniu tradycyjnych projektów technologicznych.
 
Oczywiście możliwe są wszelkie modyfikacje, ale robimy je już na etapie realizacji, kiedy stwierdzimy, że decydujemy się na określony obiekt. Aplikacja ta nie zwalnia nas od wykonania projektu technologicznego z  uzgodnieniami Sanepid.

Motto „Nikt nie będzie zainteresowany twoją ofertą jeżeli nie będzie chciał zapłacić za doświadczenie, które mu dajesz”

Dr inż. Barbara Koziorowska-Abramczyk
Konsultant FCSI

*APLIKACJA EKSPERCKA: oprogramowanie powstałe w oparciu o bazę danych, zrealizowanych 400 projektów technologii obiektów gastronomicznych oraz implementację wzorów i algorytmów stosowanych w tradycyjnym procesie ich projektowania.

  Gastro-Projekt
ul. Jagielska 59 M
02-886 Warszawa
tel.: 606 355 375
koziorowska@gastro-projekt.pl
www.gastro-projekt.pl

 

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.



 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000