Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o kontynuacji programu wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż. Kolejne 4,5 miliarda złotych trafi do firm na ochronę miejsc pracy. Pomoc będzie skierowana do przedsiębiorców, których kryzys związany z koronawirusem dotknął najbardziej. Od wielu miesięcy do polskich firm płynie pomoc z Tarczy Antykryzysowej, Finansowej i Branżowej. Wsparcie finansowe przekroczyło 195 mld zł i uratowało blisko 7 mln miejsc pracy.
Rząd, w sposób elastyczny i odpowiedzialny, reaguje na dynamiczną sytuację epidemiczną. Prowadzi ciągły dialog ze środowiskami, które najbardziej odczuwają skutki pandemii. Na bieżąco dostosowuje instrumenty pomocowe, żeby jak najlepiej wspierać gospodarkę.
fot. KPRM
Dane wskazują, że w całej Polsce udało się w dużym stopniu zachować miejsca pracy, a w niektórych regionach nawet zwiększyć zatrudnienie. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o kontynuacji programu wsparcia dla najbardziej zagrożonych branż. Z nowych rozwiązań pomocowych w ramach Tarczy Branżowej skorzysta około 300 tys. przedsiębiorstw oraz około miliona pracowników. To kolejne 4,5 miliarda złotych dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy, w tym:
- 1 miliard na zwolnienia ze składek ZUS;
- 0,5 miliarda na tzw. postojowe;
- 1 miliard bezzwrotnych dotacji dla mikrofirm.
Szef polskiego rządu ogłosił również, że około 50 branż, nie będzie musiało zwracać pieniędzy, które rok temu otrzymały od państwa, w ramach pomocy walki z kryzysem.
– Podjąłem decyzję o tym, że te pieniądze, które w zeszłym roku były przeznaczone na ratowanie firm i miejsc pracy, które miały być w 25 proc. zwrócone – dla branż najbardziej dotkniętych, nie będą musiały być zwracane do skarbu państwa – powiedział premier Morawiecki.
Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła w Polsce 3,1%. Oznacza, że nasz kraj ma najniższe bezrobocie w UE. To dowód na skuteczne działania rządu. Od początku pandemii zaproponowaliśmy konkretne narzędzia, które zabezpieczyły sytuację ekonomiczną naszego kraju:
- Tarcza Antykryzysowa – pakiet przygotowanych m.in. dla przedsiębiorców, pracowników i samorządów
- Tarcza Finansowa PFR 2.0 – program, skierowany do mikro, małych, średnich i dużych firm
- Tarcza Branżowa – pakiet pomocowy dla przedsiębiorców najbardziej dotkniętych skutkami drugiej fali pandemii COVID-19.
Tak szerokie pakiety gospodarcze to rzeczywiste rozwiązania dla przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z m.in.:
- zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące,
- świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą,
- dotacji w wysokości do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców,
- dofinansowania części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników.
źródło: www.gov.pl
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|