PART po raz drugi zorganizowała Forum poświęconą krajowemu rynkowi inwestycji turystycznych. Konferencja odbyła się 19 marca 2003r. w Warszawie. Honorowy Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Współorganizatorem tegorocznej edycji była Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości partnerami zaś: Światowa Organizacja Turystyki (WTO) oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
Uroczystego otwarcia dokonał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, pracy i Polityki Społecznej Pan Jacek Piechota. Swoimi doświadczeniami w zakresie roli turystyki na tle aktualnych tendencji występujących na rynku podzielił się Szef Programu "Jakość w rozwoju turystyki" Pan Henryk Handszuh.
Forum wywołało ogromne zainteresowanie całej branży turystycznej z uwagi na fakt, iż turystyka jest jedną z największych gałęzi gospodarki światowej. |
|
Głównym celem Forum było pobudzenie krajowego rynku inwestycji turystycznych poprzez stworzenie profesjonalnej platformy współpracy, stało się także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy z partnerami z zagranicy. Potwierdziły to pozytywne opinie gości pierwszej edycji Forum, m.in. Alfreda Happ - prezesa RDA Światowej.
Podejmowane w ramach Forum inicjatywy mają na celu poprawę jakości usług turystycznych, intensyfikację turystyki w regionach i zwiększenie jej znaczenia w procesie rozwoju gospodarki. Już w latach 2004-2006 przewidywana jest znacząca pula unijnych środków finansowych przeznaczonych na turystykę.
Przewiduje się, iż w ciągu najbliższych 10 lat światowe dochody z turystyki i podróży rosnąć będą szacunkowo w tempie 4% rocznie, a dochody przemysłu turystycznego szacunkowo w tempie 3,6% rocznie.
Również w branży turystycznej obserwuje się zjawisko globalizacji. Na rynku międzynarodowym następuje integracja pozioma. polegająca na fuzji firm o takim samym profilu działalności oraz integracja pionowa, polegająca na łączeniu się różnych podmiotów mogących ze sobą współpracować, np. touroperatorzy z sieciami hotelowymi, bankami.
W Europie można zauważyć tendencję wykupywania słabszych ekonomicznie uczestników rynku w dziedzinie turystyki przez silniejsze sieci. Jednocześnie obserwuje się zjawisko podnoszenia jakości oferowanych usług.
Rządowy program wsparcia turystyki w latach 2001-2006 ujmuje jako część strategii rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Politykę państwa w zakresie pobudzenia inwestycji, w tym inwestycji turystycznych określają dwie ustawy:
- Ustawa z dnia 20 marca 2002r. o finansowym wspieraniu inwestycji ( Dz.U.Nr 41poz.363)
- Ustawa z dnia 12 maja 2000r. o zasadach wspierania rozwoju regionalnego ( Dz.U.Nr 48 poz 550 ze zm.) z dnia 12 maja 2000r. "o zasadach wpierania rozwoju regionalnego 2001 - 2006" ( M.P.Nr 48,poz.550)
Gospodarka turystyczna staje się jedną z największych gałęzi gospodarki na świecie. Turystyka, podróże mają ogromny wpływ na dochody budżetu państw dlatego w pełni zasadne jest poszukiwanie coraz to nowych narzędzi dopingujących usługodawców do podnoszenia jakości oferowanych usług. Towarzyszyć temu powinny jednocześnie inicjatywy władz wspierające usługi lokalne poprzez promocję regionów.
Polska Agencja Rozwoju Turystyki ma nadzieję, iż Forum wejdzie na stałe do kalendarza spotkań władz samorządowych, branży i środowisk biznesu, wpływając tym samym na zajęcie przez polską turystykę miejsca w gospodarce zjednoczonej Europy. |