Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
23.05.2025
piątek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Grill Kamado
expondo
Artykuły spożywcze
Pizzola
Debic
Cukiernia M&K
Barry Callebaut
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Informacje biznesowe
Wspólnik a spółka cywilna


Rejestracja wspólnika jako samodzielnego przedsiębiorcy nie zmienia nic dla Ciebie ani Twojej spółki.


Do 31 marca 2001r. wspólnicy wszystkich spółek cywilnych mieli obowiązek zarejestrować się w gminie jako osobno działający przedsiębiorcy. Dotychczas Spółki Cywilne były wygodną formą prowadzenia działalności gospodarczej małych i średnich firm . Nie wymagały prowadzenia pełnej księgowości, a ich rejestracja w gminach była bardzo prosta.


Wiele wątpliwości i pytań wśród przedsiębiorców rodził obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną. Obawiano się zmian i utrudnień jakie mogły zaistnieć w trakcie przekształcania firmy jak i później powstałych w trakcie jej działalności. Jednak po wpisaniu się do rejestru przedsiębiorcy wspólnicy przekonali się, iż w ich życiu nic się prawie nie zmieniło. Wiele instytucji wyszło im naprzeciw. W celu uniknięcia chaosu uznano, że spółki mogą używać starego NIP-u, i będzie on jak dawniej nadawany spółkom, a nie osobno każdemu wspólnikowi. Także numer REGON zostaje (po staremu) przypisany do spółki.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że do obowiązku spółki należy odprowadzanie składek za pracowników, a nie do wspólników. Ponadto spółki nadal będą płatnikami VAT. Jedyne co się zmieniło i trochę utrudniło działalność spółkom, musiały one ubiegać się od nowa o koncesje wydawane przez gminy dla wszystkich wspólników z osobna.


Spółki cywilne mogą startować w przetargach, ubiegać się o kredyty w bankach, mają własne konta, zawierają umowy, wystawiają faktury, czy też mogą posiadać własne polisy ubezpieczeniowe. Odnośnie spraw gospodarczych mogą występować w sądzie jako strona.


Jest jednak wiele szczegółów, które budzą pytania i wątpliwości przedsiębiorców np.:

  • co zrobić gdy jeden ze wspólników nie chce się zarejestrować;
  • jakie są tego konsekwencje;
  • jak rozliczać wówczas przychody, koszty i straty;
  • do kogo należy znak towarowy zarejestrowany dla spółki;
  • czy jest on własnością spółek czy wspólników;
  • i szereg innych.

Niedopełnienie obowiązku rejestracji wspólnika jako przedsiębiorcy jest wykroczeniem i podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Konsekwencje tego ponosi tylko osoba, a nie spółka. Ważne i pozytywne jest dla pozostałych wspólników, że brak rejestracji jednego ze wspólników, nie ma wpływu na ważność umowy spółki cywilnej. Stosunki między wspólnikami funkcjonują na podstawie umowy spółki i przepisów prawa, w szczególności kodeksu cywilnego np. art. 864 k.c. stanowi, że za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie. Dotyczy to wszelkiego rodzaju zobowiązań, niezależnie od źródła ich powstania, w tym zobowiązania podatkowe i z tytułu ubezpieczeń społecznych.


Kodeks cywilny stanowi, że majątek wspólników jest majątkiem wspólnym, wyodrębnionym od majątków osobistych wspólników. Wspólność majątkowa ma charakter współwłasności łącznej wszystkich wspólników. Bardzo ważny jest art. 863 § 1 k.c. mówiący, że wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników, ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. Dotyczy to również składników przedsiębiorstwa, do których zgodnie z art. 551 k.c. należą m.in. znaki towarowe. Jest pewne nie należy się bać samowolnych posunięć wspólnika, gdyż nie może on na własną rękę sprzedawać niczego, co należy do spółki, niezależnie od tego, czy są to znaki towarowe czy samochody. Ułatwieniem jest fakt, iż przychody, koszty , dochody, a także straty należy rozliczać jak dotychczas.


Nie zarejestrowany wspólnik nic w tej sytuacji nie zmienia.


Przypominamy:
  • spółki cywilne, które w ciągu kolejnych dwóch lat miały obroty większe niż 400 tys. euro powinny do końca 2001 roku przekształcić się w spółki jawne;
  • spółki cywile wykorzystujące ulgi inwestycyjne po przekształceniu się w spółki jawne zachowują do nich prawo. Uprawnienia do ulg stracą o ile przekształcą się w spółki kapitałowe np. z o.o. lub akcyjną (interpretacja Ministerstwa Finansów)
Wanda Daroszewska
Doradca Hotelarza, luty 2002


 Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Robvita Robot - Coupe Rational LabelFresh Cukiernia M&K Debic Barry Callebaut iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000