Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
24.04.2024
środa
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Rational
Robot - Coupe
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Cukiernia M&K
Debic
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Informacje biznesowe
Luksus na talerzu  - Trufla biała

Zobaczcie państwo:
Luksus na talerzu - Szafran
Luksus na talerzu - Wołowina Kobe
Luksus na talerzu - Arbuz Densuke

Produkty spożywcze, które jemy na co dzień są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Są jednak takie towary, których ceny przekraczają „rozsądne” granice. Dzieje się tak, ponieważ ich zdobycie, wytworzenie lub pozyskanie wymaga dużych nakładów pracy, a także pieniędzy. W kolejnych odsłonach przedstawimy najdroższe produkty spożywcze świata. Kolejnym trudno dostępnym i najbardziej pożądanym produktemn jest trufla biała.

Trufla biała

Trufla należy do najdroższych i najbardziej poszukiwanych grzybów. Jej wartości odżywcze nie różnią się niczym od wartości innych grzybów. Kluczem do ogromnego zainteresowania truflą jest trudność w jej znalezieniu. Trufla jest grzybem podziemnym, rosnącym na czystej glebie o dobrej jakości, żyjącym w symbiozie z niektórymi gatunkami drzew – m.in.  z dębem, bukiem, lipa, leszczyną. Największymi dostawcami trufli na rynki europejskie i światowe są trzy państwa: Włochy, Francja i Hiszpania. Trufla występuje także w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach, jednak to obszar Europy Środkowo-Zachodniej jest zagłębiem truflowym od stuleci.

Pochodzenie trufli sięga starożytności. Jedzono ją na pewno w starożytnym Babilonie, wedle podań sam faraon Cheops jadał trufle smażone w gęsim smalcu. Już wtedy uważano ją za najlepszy afrodyzjak i wciąż w renesansie słynny szwajcarski lekarz Paracelsus podtrzymywał to zdanie. W średniowieczu natomiast z racji ciemnego koloru trufli czarnej i jej podziemnego życia, łączono ją z siłami piekielnymi i nazywano “dzieckiem diabła”. W renesansie rehabilitowano trufle, znów jadano ją w kręgach szlacheckich, a jedną z zabaw pałacowych było poszukiwanie trufli z towarzyszeniem wytresowanych, eleganckich psów. Można spotkać plantacje trufli w Polsce – szczególnie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w Borach Tucholskich i koło Częstochowy.

Istnieje wiele gatunków trufli. Królową wśród nich jest trufla biała, zwana piemoncką. Inne cenione i smaczne trufle to trufla czarna (czarnozarodnikowa), trufla letnia, trufla zimowa. Trufla biała uważana jest za najsmaczniejszą, posiada słodki, czosnkowy aromat. Trufla należy do rodziny truflowatych. Należy do niej również piestrak – grzyb bardzo przypominający wyglądem truflę białą i często mylony z nią. Trufle stosowane są w kuchni zazwyczaj jako dodatek do różnych potraw: makaronów, risotto, jajecznicy czy omletu. Można trafić również na pasztety z truflami, grzanki z duszonymi truflami czy pasty truflowe dodawane do mięsa.

Trufle postrzegane są wśród kulinarnych mistrzów jako specjał nad specjały i wyjątkowy rarytas. Trufle posiadają silny, specyficzny smak i aromat, a ponadto są trudno dostępne, co z pewnością wzmaga apetyt na nie. Wysokie ceny trufli wynikają właśnie z tego faktu – trudnej dostępności trufli.

W okresie ogromnych perturbacji na rynkach finansowych warto inwestować we Włoszech w białe trufle - informują media. W 2011 w ciągu tygodnia cena okazów wyjątkowo szlachetnego gatunku z San Miniato koło Pizy wzrosła z 1500 do 3000 euro za kilogram. Ten gatunek trufli z Toskanii uważany jest za "białe złoto", co potwierdzają jego ceny.

W miejscowości San Miniato od 1954 roku padł rekord pod względem największej na świecie znalezionej białej trufli. Ważyła ona 2520 gramów i została wówczas podarowana prezydentowi USA Dwightowi Eisenhowerowi. Co roku w nadziei na pobicie tego rekordu przybywa tam 400 zbieraczy z psami, by wziąć udział w konkursie "Złota trufla".

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.



 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000